, ,

România a cucerit 4 medalii de aur la Campionatele Europene de Înot pentru juniori din Lituania.

Înotătorii din România au cucerit 4 medalii de aur , 2 de argint și 1 de bronz la Europenele de Înot pentru juniori care au avut loc la Vilnius, în Lituania.
Țara noastră s-a situat pe locul 4 din 47 țări în clasamentul pe națiuni, după Italia, Ungaria și Turcia. Am avut 24 înotători calificați (un record) din aproape 700 de participanți.

Robert Badea a cucerit aurul la la 200 mixt și la 400 mixt, Vlad Mihalache a fost primul la 200 fluture, Daria Silișteanu a luat aurul la 100 spate. Rebecca Diaconescu și Aissia Pricecariu au câștigat medalia de argint la 200 liber, respectiv 200 spate, iar Alexandru Constantinescu a câștigat bronzul la 200 spate.